לוגו פורטוגליס
דף הבית » בדיקת זכאות לאזרחות פורטוגלית

בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי-אירופאי

 

* בכפוף לאישור הקהילה היהודית בפורטוגל וממשלת פורטוגל

מי זכאי להוציא דרכון פורטוגלי?

 

ישראלים רבים מבקשים להוציא דרכון פורטוגלי, כדי ליהנות מכל היתרונות של אזרחות אירופאית. אך הצעד הראשון בתהליך הוא בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי-אירופאי. בעוד מדינות רבות אחרות באירופה מקשות על התהליך ודורשות אינספור מסמכים, לצד הוכחת בקיאות בשפה או מגורים במדינה לתקופה מסוימת, מוציאים דרכון פורטוגלי? זו ההזדמנות שלכם ללמוד באחת האוניברסיטאות של המדינה הרי שתהליך הוצאת דרכון פורטוגלי פשוט יחסית, וכן הבדיקה לשאלה מי זכאי לדרכון פורטוגלי היא מהירה.

מי יכול לקבל דרכון פורטוגלי?

 

ב-2015 החליטה ממשלת פורטוגל לאפשר לכל יהודי שגילו מעל 18, ומשפחתו היא מצאצאי המגורשים מפורטוגל וספרד ב-1492, לקבל אזרחות במדינה. חשוב להדגיש כי לא מדובר ביוצאי ספרד ופורטוגל בלבד – אלא גם באלה שמשפחותיהם הגיעו מארצות אליהן נדדו היהודים המגורשים.

רשימת המדינות הזו ארוכה למדי, וכוללת, בין היתר, את ארצות הבלקן –יוון, בולגריה ומדינות יוגוסלביה לשעבר; את צפון אפריקה – מרוקו, אלג'יר, טוניס, לוב ומצרים; וגם טורקיה, סוריה, לבנון ואפילו דרום אמריקה. לעתים, גם משפחות מהולנד או עיראק יכולות להוכיח קשר למגורשי ספרד ופורטוגל – כך שהצאצאים שלהן יהיו זכאים לאזרחות פורטוגלית-אירופאית.

גם שם המשפחה יכול לעזור בקבלת הדרכון הפורטוגלי

 

במקרים רבים, כל מה שדרוש הוא שם משפחה הנמצא ברשימת השמות שאישרה הקהילה היהודית של פורטוגל, כשמות של משפחות שגורשו ב-1492. הרשימה כוללת אלפי שמות, אך גם שם שאינו נמצא בה יכול להיות זכאי לדרכון פורטוגלי – אם אפשר להוכיח שהוא שונה במהלך השנים, כמו במקרים של עברות השם עם העלייה לישראל.

אישור הקהילה היהודית – בדיקת זכאות לאזרחות פורטוגלית-אירופאית

 

אל המסמכים המעידים על שמות המשפחה וכן על מוצא ההורים – או הסבים, במידה שההורים נולדו בישראל – יש לצרף הוכחה ליהדות המבקשים. ההוכחה בדרך כלל מבוססת על כתובה שניתנת בכל טקס נישואין שנערך בחסות הרבנות בעיר בה נישאו, והיא מהווה מעין ערבות להיותו של המתחתן – יהודי.

כל המסמכים הללו מועברים לקהילה היהודית של פורטוגל – הנחלקת בין הערים הגדולות ליסבון ופורטו – והיא זו שמעניקה אישור עקרוני לזכאות לדרכון פורטוגלי.

ומה עם בני זוג וילדים?

בני זוג של אלה שנמצאו זכאים לדרכון פורטוגלי, נדרשים להמתין שלוש שנים מקבלת הדרכון – ואז יוכלו גם הם להיות זכאים לדרכון. בנוגע לילדים – אלה שנולדו לאחר שאחד מהוריהם, או שניהם, קיבלו דרכון – יקבלו גם הם אזרחות פורטוגלית באופן אוטומטי. ילדים שנולדו לפני שהושלם תהליך הזכאות, יוכלו גם הם להגיש בקשה – אך על סמך חוקים אחרים של מדינת פורטוגל.