דף הבית » 3 טעויות שכדאי להימנע מהן בתהליך הוצאת דרכון פורטוגלי

ישראלים רבים עומדים בתנאים לקבלת דרכון פורטוגלי, הפותח בפניהם את הדלת ללימודים, טיולים ומגורים במדינות האיחוד האירופי. עם זאת, הדרך אל הדרכון אינה פשוטה – וחשוב להימנע מכמה מלכודות שעלולות למנוע מכם את הדרכון

בחודשים האחרונים, קל לטעות ולחשוב שכל הישראלים מוציאים דרכון פורטוגלי. אינספור פרסומות מזמינות אותנו לבדוק את הזכאות לדרכון פורטוגלי; הסלבס שכבר עשו זאת מספרים איך עכשיו נפתחות להם דלתות חדשות לקריירה, לימודים ומגורים; ונראה שבהשוואה למדינות אחרות באיחוד האירופי, התנאים של פורטוגל מקלים למדי – ומאפשרים להמוני ישראלים לקבל דרכון.

אלא שזה לא פשוט כמו שזה נראה בפרסומות עם הפרצופים המחייכים. מתברר שכדי לקבל את הדרכון הנכסף, צריך לעבור תהליך ביורוקרטי ארוך וסבוך מול גורמים שונים בפורטוגל, ומחסום השפה רק מסבך את המצב. לכן, לפני שנכנסים לתהליך הזה – שצפוי לבזבז לכם הרבה זמן, אבל גם כסף – מומלץ להשקיע כמה דקות כדי לקרוא איך להימנע מטעויות שעלולות למנוע מכם להשיג את המטרה, ולהישאר עם חור בכיס, ובלי דרכון.

טעות מס' 1: "ממש קל לקבל דרכון פורטוגלי"

מדובר בהליך בירוקרטי סבוך הנוטה להשתנות מעת לעת ויש להכירו היטב על מנת לסיימו בהצלחה בזמן סביר.

התנאים המקלים של פורטוגל לקבלת דרכון יכולים ליצור רושם שקל מאוד לקבל אותו – אבל האמת שונה. כאמור, הדרך אל דרכון פורטוגלי כוללת לא מעט שלבים. ביניהם, למשל, הצורך ליצור קשר עם גורמים שונים כגון הקהילה היהודית בפורטוגל, איסוף מסמכים רבים וטיפול בתרגום שלהם (התכתבויות ממושכות, תיקון טעויות, מייתר השלמות ועוד).

גם לאחר שצלחתם את הדרך הארוכה הזו, ייתכן שתגלו כי שכחתם מסמך כלשהו, או שהתרגום שלו היה שגוי – והבקשה שלכם לדרכון נענתה בסירוב.

יש כמובן אנשים שיכולים להרשות לעצמם להשקיע זמן ומאמצים רבים בתהליך, ללמוד לעומק כל שלב ושלב, ולשוב ולבדוק מדי פעם שהכל תקין ונכון; אבל רבים אחרים אינם יכולים לעשות זאת, ועבורם מדובר בטרחה מתסכלת, שעלולה להיגמר בלא כלום. חשוב לזכור גם כי כמו כל מדינה אחרת, גם פורטוגל משנה מדי פעם את הנהלים לקבלת דרכון, והפתרון היחיד הוא להישאר מעודכנים בכל רגע.

בשורה התחתונה: חשוב להישאר בשליטה לכל אורך התהליך, לבצע בדיקות צולבות, לוודא תקינות של תרגומים ובקיצור – להצטייד בלא מעט סבלנות. כמובן שעם חברה גדולה ומוכרת כמו פורטוגליס, כל התהליך הופך לקל ופשוט יותר.

טעות מס' 2: "אני יכול לבד"

לכל מדינה חוקים משלה, והדבר תקף גם באשר להוצאת דרכון מקומי. כך למשל, התהליך להוצאת דרכון גרמני אינו דומה כלל לתהליך הוצאת דרכון פורטוגלי. יש לכם חבר שמספר איך פנה בעצמו לקבלת דרכון גרמני, והצליח לעשות זאת בקלות? אנחנו שמחים בשמחתו – אבל זה לא מעיד על כך שגם התהליך לקבלת דרכון פורטוגלי הוא זהה.

גם כששני אנשים מגישים בקשה לקבלת דרכון פורטוגלי, לכאורה, שניהם צריכים לעמוד באותן דרישות ולבצע שלבים זהים; בפועל, לכל אחד מהם רקע ומאפיינים שונים, כך שלאחד מהם יכול להיות קל יותר, ואילו השני יגלה שהדרך לדרכון מלאה מכשולים.

ברוב המקרים, כאשר אדם פרטי ללא ידע מקצועי מנהל בעצמו תהליך ביורוקרטי בשפה זרה מול רשות זרה, הוא לא יוכל להימנע מטעויות. למידה דרך ניסוי וטעייה עלולה לגבות מחיר כבד – במקרה הטוב, היא עלולה לעכב את התהליך; אך במקרה הרע, הוא יסתיים בפסילת הבקשה.

טעות מס' 3: "הכי זול שיש"

חברות רבות מציעות שירות בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי בשלל אמצעי פרסום – אבל חשוב לזכור שלא כולן אכן מתמחות בתהליך הספציפי הזה. לא מעט חברות עוסקות בהוצאת דרכונים של מדינות אחרות – אך לאור הטרנד, החליטו להתרחב לדרכונים פורטוגליים, גם אם עדיין לא צברו את הידע המקצועי הנדרש; וחברות אחרות עושות עדיין את הצעדים הראשונים שלהן – וטרם צברו ותק שיעזור להן להתמודד עם הקשיים בתהליך.

 

כאשר אתם בוחרים חברה שתטפל עבורכם בהוצאת דרכון, כדאי לבדוק את הידע והמקצועיות שלה. ודאו כי יש לה התמחות ספציפית בדרכון פורטוגלי, וכי היא אכן מבצעת עבורכם את רוב התהליך הביורוקרטי – ולא רק מהווה גורם מתווך ביניכם לבין ממשלת פורטוגל. זה הזמן לערוך סקר שוק ולחפש מכרים וחברים שעברו את התהליך, כדי שיוכלו להעיד על המקצועיות של החברה שטיפלה בהם.

דרכון פורטוגלי הוא משאת נפשם של לא מעט ישראלים כיום, ובאופן טבעי צצו לא מעט גורמים המבטיחים לעזור לכם לקבל אותו במהירות ובמחיר אטרקטיבי. מאחר ומדובר בתהליך מסובך שחשוף לאינספור טעויות – אנו ממליצים לבחור בחברה רצינית, גדולה ומנוסה, שתהיה לכם גב מקצועי ואמין לפני שיוצאים לדרך.

דבר נוסף וחשוב : חשוב לבחור בחברה שיש לה סניף מקומי בפורטוגל היודע באופן מקצועי לקדם את הבקשה בשלבים השונים ולתת מענה לגורמי הממשלה בעת הצורך. אל תסתפקו בחברה העובדת עם עו"ד מקומי בלבד אלא תוודאו שקיים סניף ייעודי מקומי.

נגישות